Invalid keystore format sorunu çözümü

Merhaba, bu yazıda kısaca Error:Invalid keystore format sorunun çözümünü anlatacağım. Sorun özellikle bazı hali hazırda mevcut projelerinizi tekrardan açarken karşınıza çıkabiliyor.

Genelde bu sorunu oluşturabilecek sebepler ;

  • JDK güncellemesi
  • Bilgisayarınızda oluşan bir takım sorunlar
  • Bilgisayarınıza format atmanız veya başka bir bilgisayar kullanmanız
  • Projenizde SHA1’in değişmesi vs.

Bilgisayarınızda projenizin kullandığı keystore’un bilinmemesi sebebiyle böyle bir sorun yaşıyorsunuz.

Eğer bir JDK güncellemesi yaptıysanız bahsedeceğim adımları en son versiyon JDK klasörü içersinde gerçekleştiriniz. Android Studio içersinde kullanılan JDK versiyonunu kontrol etmeyi sakın unutmayın. Bahsedeceğim adımları uyguladığınız JDK versiyonu aynı zamanda Android projeniz tarafından da kullanılıyor olmalıdır.. File>Project Structure geldikten sonra SDK Location bölümü içinde JDK location’u değiştirirek kullandığınız versiyonun konumunu tanımlayın.

C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_71\bin   konumuna gelin.. Sizde kullandığınız JDK versiyonu hangisi ise o konuma gidin benim durumumda : jdk1.8.0_71

Shift tuşuna basılı tutup mouse ile sağ click yapın.  Komut penceresini burada aç’ı tıklayın.

Komut penceresinde :

keytool -importkeystore -srckeystore [KEYSTORE dosyanızın bulunduğu konum]

NOT: Keystore dosyasının konumunu dosyasını komut penceresine sürükleyerek pratik bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

yazın.. Daha sonrasında sizden Alias ve keystore şifrelerini talep edecektir. Bu bilgileri girdikten sonra projeniz için daha önceden oluşturduğunuz keystore bilgileri bilgisayarınızda tanınacaktır.

Eğer Android Studionuz da güncellendiyse size bir takım problemler daha çıkartabilir. Örneğin Grandle sorunu çıkartabilir. Uyarılarda gerekli yerlere tıklayarak ilgili dosyalara ulaştığınızda Grandle versiyonunu sizin Android Studio sürümünüzün kullandığı versiyon ile değiştirmeniz tavsiye edilir ve gelen seçeneklerden default grandle kullan’ı işaretleyip sorunları çözebilirsiniz.

709 total views, 2 views today

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir